TARİHÇE


TARİHÇE
Sumitomo Corporation Dış Ticaret A.Ş., Japonya’nın en büyük entegre ticaret şirketlerinden biri olan ve iş ilkeleri 400 yılı aşkın bir süre önce Masatomo Sumitomo tarafından belirlenmiş olan Sumitomo Corporation ’ın yan kuruluşudur.

Sumitomo Corporation’ın Kökenleri


Sumitomo Corporation’ın tarihi, Masatomo Sumitomo’nun Kyoto’da bir kitap ve ilaç dükkanı açtığı 17’inci yüzyıla kadar geri gider. Masatomo, bir tüccarın işini nasıl yapması gerektiğini tarif ettiği “Monjuin Shiigaki” (Kurucunun Kaideleri) başlıklı bir belge yazdı ve gelecek kuşaklara bıraktı. Sumitomo’nun kolay kazançlar yerine dürüst ve sağlam yönetimi amaçlayan İş Felsefesini oluşturan bu öğretiler 400 yıldır kuşaktan kuşağa aktarıldı ve Sumitomo Grubunda uygulandı, bugün de uygulanıyor.

Masatomo’nun zamanından sonra, Sumitomo’nun işi büyüyerek bakır madenciliği ve rafineri sektöründe ve diğer ilgili iş kollarında genişledi. Sırasıyla sosyal katkının önemini ve girişimci ruhu vurgulayan “Kişinin kendisine ve özel yada kamusaldaki diğer kişilere yönelik faydası, tek dir ve aynı şeydir” ve “Büyük Tasarım” amentülerini benimseyen Sumitomo Grubu, finans, sigortacılık, çelik, gayrimenkul alanlarında ve diğer alanlarında iştirakleriyle, Japonya’nın lider şirket gruplarından biri olmayı sürdürdü. Sumitomo Corporation, bu şirket grubunun önde gelen bir üyesidir.

1900’lerden 1950’lere Sumitomo Corporation’ın Kurulması


Sumitomo Corporation ilk olarak Osaka North Harbour Co., Ltd. adıyla Aralık 1919’da kuruldu. Şirket gayrimenkul yönetimiyle iştigal ediyor, Osaka Körfezi’nde arazi ıslah faaliyetleri yürütüyordu. Şirket 1945 yılında ticaret işine girmeye karar verdi ve yeni bir ticaret departmanı kurdu.

Ocak 1946’da bu ticaret departmanı resmi olarak yalnızca 32 kişiyle faaliyetlerine başladı ve daha sonra bugünün Sumitomo Corporation’ı oldu.

1949 yılında şirketin hisseleri Tokyo, Osaka ve Nagoya menkul kıymet borsalarına işlem görmeye başladı. Şirket bir yandan da başka ülkelerde ofisler açarak yurtdışındaki varlığını istikrarlı bir şekilde genişletti. Şirketin unvanı 1952 yılında Sumitomo Shoji Kaisha, Ltd. olarak değiştirildi.

1960’lardan 1970’lere: Genişleme için reorganizasyon


Şirket, “Üç Büyükler” sloganıyla üçüncü en büyük ticaret şirketi olmak için satışlarını arttırmayı hedef olarak belirledi, aynı zamanda kişi başına düşen satışları arttırmayı hedefledi.

Şirket, ürün yelpazesini çeşitlendirerek demir-çelik, demirsiz metaller, makina ve elektrikli ürünler, tarım ve deniz ürünleri, kimyasallar, tekstil, genel ürünler , yakıt ürünleri ve gayrimenkul gibi ürünleri portföyüne kattı.

1980’lerden Bugüne: Sürekli yenilikler için Entegre İş Girişimi


Şirket 1988 yılında vizyonunu, kazanç tabanını genişletmek için mevcut ticari faaliyetlerine ek olarak iş faaliyetlerini geliştirmeyi hedefleyen bir Entegre İş Girişimi olmak olarak belirledi. “Yarını Görerek, Bugünden Yenilikler Yapmak” ve “Küresel düşünme, Küresel Uzanış” gibi yeni sloganlar sırasıyla 1988 ve 1994 yıllarında benimsendi. Bu girişim, mevcut ticari faaliyetlerin güçlendirilmesine ve atılgan bir şekilde yeni yatırım fırsatlarının kovalanmasına odaklandı. Bugün Sumitomo Corporation malların, hizmetlerin ve teknolojinin küresel alışverişinde kilit bir rol oynamaktadır.

Bugün :"Be the Best, Be the One’’ Yüzüncü yıldönümüne doğru


Şirket 2012 yılında “Yüzüncü Yıldönümümüz olan 2019’da Olmayı Amaçlalananlar”ı belirledi ve [Be the Best, Be the One] –‘En iyi ol, bir tane ol’ sözünü yeni sloganı olarak benimsedi. Yüzüncü yıldönümüne kadar olan yıllar, şirketin gelecek 50 ve 100 yıl boyunca istikrarlı, sürekli bir şekilde büyümesi için gerekli temelin inşa edileceği dönem olarak değerlendirilmektedir.

Sumitomo Corporation’ın Türkiye’deki geçmişi


1960’lar
1968
*Sumitomo ShojiKaisha Ltd. (Sumitomo Corporation) in Türk pazarlarına giriş çalışmaları
1969
*Ankara’da Sumitomo Shoji Kaisha Ltd.’nin temsilcilik ofisi faaliyetlerinin başlaması
1970’ler
1975
*Sumitomo Shoji Kaisha Ltd.’nin İrtibat Bürosunun açılması
*İstanbul’da İrtibat bürosunun açılması
1978
*Şirketin unvanının küresel olarak Sumitomo Shoji Kaisha Ltd.’den ‘Sumitomo Corporation’ olarak değiştirilmesi
1980’ler
1987
*Sumitomo Corporation’ın Türkiye’deki ilk yatırımı olarak Tat Tohumculuk A.Ş.’ye yatırım yapması.
1988
*Sumitomo Corporation’ın irtibat bürolarının kapatılıp Ankara Merkez Şube ve İstanbul şubelerinin açılması
1990’lar
1991
*Merkez Şubenin Ankara’dan İstanbul’a taşınması ve Ankara ofisinin Şubeye dönüştürülmesi
1997
*Sumitomo Corporation’ın İstanbul Merkez ve Ankara şubelerinin kapatılması
*Sumitomo Corporation tarafından Sumitomo Corporation Dış Ticaret A.Ş.’nin İstanbul Merkez ve Ankara şubelerinin açılması
*Sumitomo Corporation ve Sumitomo Corp. Dış Ticaret A.Ş., in Nissan Otomotiv A.Ş.’ye yatırım yapılması
2000’ler
2005
*Sumitomo Corporation ve Sumitomo Corp. Dış Ticaret A.Ş., Birecik Hidroelektrik Santrali A.Ş.’ye yatırımı yapılması
2012
*Sumitomo Corporation Dış Ticaret A.Ş., Sumi Tarım İlaçları San. ve Tic. A.Ş. unvanlı yan kuruluşunun açılması
2013
*Sumitomo Corporation, Sumi Tarım İlaçları San. ve Tic. A.Ş.’ye (Sumi Agro Turkey) iştirak etmesi
2015
*Sumitomo Corporation ve Sumitomo Corp. Dış Ticaret A.Ş.’nin MKS Transformatör Ekipmanları San. ve Tic. A.Ş.’ye iştirak etmesi